Pastaraisiais metais paskelbta daugybė tyrimų, įrodančių teigiamą jogurto ir jame esančių bakterijų kultūrų, poveikį sveikatai. Moksliškai įrodyta, kad probiotikai pagerina žarnyno sveikatą, skatina imuninės sistemos stiprinimą, pasižymi antioksidaciniu poveikiu, mažina alerginius simptomus, keičia kraujo lipidų profilį, mažina kraujospūdį.

Kovo mėnesį tuo tikslu buvo pradėta ir šiuo metu yra baigta mokslo taikomoji veikla „Jogurtas ir žarnyno sveikata – poveikis kraujo lipidų profiliui“ tarp Kauno kolegijos Technologijų fakulteto Maisto technologijos katedros kartu su Lietuvos Sporto universiteto, Biologijos ir reabilitacijos katedros tyrėjų ir pieno perdirbimo įmonės AB „Žemaitijos pienas“.

Tyrime dalyvavo 21 moteris, kurių amžius 45-55 metai. Tiriamosios buvo atrinktos pagal tam tikrus sveikatos būsenos kriterijus. Jos šešias savaites vartojo natūralų ekologišką jogurtą „Dobilas“, kasdien po 250 gramų 30 minučių prieš pusryčius.

Tyrimais buvo nustatyta, kad jogurto cheminės savybės – drėgmė, vandens aktyvumas ir rūgštingumas – atitiko reglamentuotas normas visą produkto galiojimo laikotarpį.

Stebint bendrą tendenciją natūralaus jogurto kraujo lipidų profiliui: bendrajam cholesterolio, didelio ir mažo tankio lipoproteinų cholesteroliui ir trigliceridų koncentracijai kraujyje neturėjo. Arterinio ir diastolinio kraujospūdžio reikšmingi pokyčiai taip pat neužfiksuoti. Tačiau analizuojant atskirus atvejus, apie puse visų tiriamųjų užfiksuotas tendencingas kraujo lipidų frakcijos rodiklių sumažėjimas – tai teigiamas poveikis kraujo lipidų profiliui.

Natūralus jogurtas dėl savo sudėtyje esančių probiotikų labai svarbus žarnyno sveikatai, nes palaiko žarnyno mikrobiotą, saugo žarnyno barjerą, stiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo patogenų formavimosi.

Rekomenduojama įtraukti fermentuotus pieno produktus į mitybos racioną. Tai ypatingai geras produktas žarnyno sveikatos gerinimui, teigia Maisto technologijos katedros vedėja dr. Ingrida Kraujutienė.