Dažnai darbų rutinoje paskendęs ir skubantis žmogus išsiblaško ir daug dalykų tiesiog… pamiršta. Neretai taip įvyksta ir su persipildžiusia šiukšlių dėže, kuri prisimenama jau sėdint darbo vietoje ar susitikime su draugais. Su tokia kasdiene problema susidūręs Kauno kolegijos Kompiuterinių tinklų administravimo programos absolventas Saulius Dastikas sugalvojo būdą apie šį buitinį klausimą priminti išmaniai – sukurti namų konteinerių persipildymo-ištuštėjimo informacinę sistemą.

Idėja kilo iš gyvenimiškos patirties

Birželio gale studijas baigęs S. Dastikas teigia, kad tema baigiamajam darbui gimė sugalvojus, kaip palengvinti sau buitį. „Kadangi gyvenu penktame aukšte, pakankamai dažnai, kai persipildo šiukšliadėžė, jos iškart netuštinu, galvodamas „išnešiu ryt, eidamas į darbą“. Kadangi dažniausiai išeinu paskubom, šiukšlės užsimiršta“, – problemą, kurią sugalvojo išspręsti pasitelkdamas studijų metu įgytas žinias, įvardija jaunuolis.

Kompiuterinių tinklų administravimo absolventas pastebi, kad jau prabudus ryte visi griebiasi telefonų, kurių vėliau nepaleidžia iš rankų, todėl sumąstė, kad būtent šis išmanusis prietaisas galėtų priminti apie turimą atlikti darbą – išnešti šiukšles – dar prieš išeinant iš namų. „Rankiniu būdu nustatomi priminimai praktiškai nieko neverti, o ir pati šiukšliadėžė neprisipildo pagal tam tikrą grafiką, todėl reikia kitokios išeities“, – teigia Saulius ir priduria, kad dėl šios priežasties reikėjo sumanesnio sprendimo.

Informacija apie pilną šiukšliadėžę – per sensorių į telefoną

Kaip pasakoja jaunuolis, signalas, kad šiukšliadėžė jau kupina šiukšlių, žmogų pasiekia per kelis etapus. Prie šiukšliadėžės pritvirtinamas įrenginys – ultragarso sensoriaus ir mikrovaldiklio junginys. Veikiant belaidžiam interneto ryšiui, informacija apie pilną talpą per serverį siunčiama į vartotojo telefoną. „Mano projekte informacija keliauja į atskirą Twitter paskyrą, kurią seku per savo įprastą Twitter paskyrą, tačiau iš esmės pranešimus galima gauti ir į Facebook Messenger ar sukurti savo programėlę“, – komunikacijos kanalus, per kuriuos galima gauti pranešimą, įvardija S. Dastikas.

Kauno kolegijos Technologijų fakulteto absolventas pastebi, kad toks prototipas gali būti naudojamas ir kitiems namų buities klausimams spręsti. Įrenginys gali padėti sekti skalbinių krepšio lygį arba jį galima naudoti bet kokiai namų talpai, kurioje įprastai būna tas pats objektas, pavyzdžiui, jei šaldytuve yra lentyna ar kampas, kur visada dedamas tam tikras produktas, tarkime, pienas, į telefoną bus gaunamas signalas, kad jo tiesiog nebėra. Taip bus nesunku susiplanuoti svarbiausių produktų krepšelį.

Pats KTechnologijų fakulteto absolventas teigia manantis, kad tokio įrenginio potencialą mato ir komerciniam naudojimui: taip būtų sumažinama reikmė tikrinti tam tikrą talpą, o kuo ši talpa didesnė ir kuo toliau ji yra nuo žmogaus, tuo šis išmaniosios sistemos sprendimas aktualesnis. „Pradėjęs ieškoti atitikmenų, pastebėjau, kad toks sprendimas siūlomas pramonėje, pavyzdžiui, dideliems šiukšlių konteineriams. Tačiau jei jie maži, tai visa šiukšliadėžė daroma „smart“, o tai, mano manymu, nereikalingai komplikuoja jos gaminimą ir kainą“, – teigia S. Dastikas.

Jaunuolis neabejoja, kad studijų metu idėjų projektams galima semtis iš kasdienio gyvenimo. Taip gali būti surasta išmanių sprendimų paprastoms, bet kasdienį žmonių gyvenimą paveikiančioms problemoms spręsti.