Dr. Laimonas Kairiūkštis
Dr. Laimonas Kairiūkštis

Mokslas nuolat ieško naujų kelių sprendžiant aktualias problemas ir įgyvendinant ambicingus tikslus. „Svarbiausia nenuleisti rankų ir nuosekliai siekti užsibrėžtų tikslų,“ – teigia dr. Laimonas Kairiūkštis.

Prieš kelerius metus dr. L. Kairiūkštis pradėjo plėtoti IoT metrologijos sritį. Tuo metu deklaruotas noras kolegijoje vystyti IoT metrologijos mokslo sritį, buvo palydėtas tyliomis šypsenomis. Nieko nenustebinsi konstatavus faktą, kad pasaulyje vyksta skaitmeninė revoliucija. Jau įprasta tapo dirbti šalia roboto, tartis su AI konsultantu, bet daugeliui sunku suvokti, kokia svarbią vietą kiekvieno iš mūsų gyvenime užima metrologija.

Metrologija, kaip pamatinė duomenų kokybės užtikrinimo mokslo sritis, atlieka esminį vaidmenį technologijų vystymesi. Šiuolaikiniame pasaulyje, kur duomenys renkami iš tūkstančių įvairių jutiklių, būtina užtikrinti, kad matavimų neapibrėžtys būtų minimizuotos. Kaip pažymi dr. Kairiūkštis, klaidingai surinkti arba interpretuoti duomenys gali lemti rimtus sprendimų priėmimo trikdžius ir neigiamas pasekmes.

Jis nurodo, kad duomenų rinkimas yra vienas iš svarbiausių kokybiškos infrastruktūros komponentų, nuo kurio priklauso žmogaus ir automatiniai mašinų sprendimai, todėl į šį procesą turėtume pažvelgti iš platesnės perspektyvos. Trys pagrindiniai kokybės infrastruktūros ramsčiai yra metrologija, standartizavimas ir akreditavimas.

Tarptautinis pripažinimas ir projektai

Pirmieji reikšmingi žingsniai tarptautinio bendradarbiavimo link buvo žengti prieš dvejus metus, kai Sorbonos universitete buvo pristatytos IoT metrologijos problemos. Šis žingsnis paskatino diskusijas dėl galimybės bendrai vadovauti magistro darbams ir prisidėti prie doktorantūros disertacijų rengimo. Be to, 2023 m. dr. Laimonas Kairiūkštis gavo Lietuvos mokslo tarybos finansavimą, kuris leido plėtoti partnerystę su Sorbonos universitetu. Rugsėjo mėnesį buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, atvėrusi Sorbonos ir Kauno Kolegijos mokslininkams naujas galimybes tyrimams ir projektų įgyvendinimui.

Sorbonos universiteto kvietimu Kauno kolegijos tyrėjas dr. Laimonas Kairiūkštis prisijungė prie Prancūzijos mokslų agentūros finansuojamo projekto SSP-IQA (angl. „Scientific Support for Indoor Air Quality Assurance“).

Projekte siekiama spręsti IoT jutiklių (angl. low-cost), naudojamų patalpų oro kokybės matavimuose, matavimų neapibrėžties mažinimą atliekant kalibravimą. Projekto metu sukurtame Daiktų Interneto (IoT) jutiklių tinkle bus atliekami eksperimentai siekiant užtikrinti patalpų oro kokybės (angl. IAQ- Indoor Air Quality) atliekamų matavimo kokybę.

Nauji iššūkiai ir tyrimų kryptys

Šiame projekte nagrinėjami esminiai klausimai, tokie kaip efektyviausio kalibravimo metodo sukūrimas, skirtas IoT jutikliams, atliekantiems patalpų oro kokybės monitoringą, IoT jutiklių metrologinės sieties užtikrinimas, kalibravimo periodiškumo nustatymas bei matavimo duomenų panaudojimas siekiant optimizuoti energijos suvartojimą, reikalingą patalpų šildymui ir vėdinimui.

Projektu siekiama prisidėti prie spartesnio daiktų interneto (IoT) platformų diegimo, siekiant stebėti ir gerinti patalpų oro kokybę (angl. Indoor Air Quality, IAQ) visuomeninės paskirties objektuose, tokiuose kaip vaikų darželiai, mokyklos ir universitetai. Ekonomiškai efektyvių IoT platformų diegimas gali būti taikomas kaip prevencinė priemonė patalpų oro kokybei užtikrinti, padedanti išvengti infekcijų bei kvėpavimo takų ir plaučių ligų, kurias sukelia ore esančios kietosios dalelės ar cheminės medžiagos. Surinkti duomenys taip pat prisidės prie patalpų epidemiologinių tyrimų ir prevencinių sprendimų priėmimo. „Tokios platformos yra ne tik technologinis proveržis, bet ir sveikatos apsaugos sektoriaus evoliucijos dalis,“ – teigia mokslininkas.

Plėtra ir ateities tikslai

Pasak dr. Kairiūkščio, šiuo projektu nežadama sustoti. Sorbonos ir Kauno kolegijos tyrėjai, be esamų dviejų projektų, toliau aktyviai dirba rengdami Horizon programos projektą bei rašydami knygą „IoT Platforms for Monitoring Indoor Air Quality: New Challenges for Preserving Health“. Ypač džiugu, kad užsitarnavęs partnerių pasitikėjimą, dr. L. Kairiūkštis buvo pakviestas tapti vieno iš knygos skyrių – „Data Collection“ – redaktoriumi.

Tikimasi, jog IoT metrologijos tyrimų tarptautinis pripažinimas suteiks galimybes toliau plėtoti tarpdisciplininius IoT metrologijos tyrimus, apjungiant telekomunikacijų tinklų saugumo, duomenų surinkimo ir apdorojimo bei sveikatos priežiūros mokslų tyrimus. Dr. Laimono Kairiūkščio žodžiais tariant: „Ši kelionė tik prasideda.“

 

Sveikiname Informatikos, inžinerijos ir technologijų fakulteto asistentą dr. Laimoną Kairiūkštį su šiuo reikšmingu profesiniu pasiekimu ir linkime sėkmės ne tik rašant knygą, bet ir plėtojant IoT metrologijos tyrimus. Tegul jūsų indėlis mokslo ir visuomenės labui tampa vertinga pagalba gerinant žmonių gyvenimo kokybę!