Lapkričio mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo šimtmečio užbaigimas vyko naujos oranžerijos edukacijų ir renginių erdvėje. Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis pristatė šių metų vykusias parodas, seminarus, konferencijas ir visuomenei skirtus renginius, prie kurių prisidėjo socialiniai partneriai.

Šventės metu dalyvavo dr. Ingrida Kraujutienė Maisto ir agrotechnologijų katedros vedėja, kurios galėjo pasidžiaugti pasiektu bendru rezultatu – cidonijų cukatais. Maisto ir agrotechnologijų katedros pagamintų cidonijų cukatai buvo pristatyti šiame renginyje. Cidonijos vaisiai užauginti Botanikos sode, cukatai pagaminti Maisto technologijų laboratorijose, etiketė sukurta IMT katedros lektorės Laimos Numavičės. Cidonijų cukatus galėjo degustuoti šventės dalyviai.

Cidonijos vaisiai obuolio ar kriaušės pavidalo, 8 – 12 cm. Ilgio, subręsta rugsėjo – spalio mėnesiais. Užaugina apie 5 – 10 kg. vaisių. Cidonijos yra malonaus aromato, minkštimas labai kietas, o valgant sutraukia gomurį. Dėl to cidonijų vaisiai dažniausiai valgomi ne švieži, o perdirbti. Jų gaminiai pasižymi subtiliu skoniu ir nepakartojamu aromatu. Populiariausia yra uogienė.

Kauno kolegijos darbuotojos Indrė Venclovienė ir Rosita Grubliauskienė, patariant dr. Ingrida Kraujutienei, pagamino dviejų rūšių cukatus su ir be pridėtinio cukraus. Jų gamybos procesas sudėtingas, užimantis daug laiko, tačiau pasiektas maloniai stebino susirinkusiuosius.