Žemėlapiais galima fiksuoti ne tik teritoriją, bet ir istoriją. Tai ne kartą įrodė Kauno kolegijos Aplinkos inžinerijos katedros dėstytojai Ilona ir Valdas Urbanavičiai. Šįkart sukūrę interaktyvią žemėlapių aplikaciją „Prikeltas laikas: Šiaulių ekonomija XVIII amžiuje“, kurioje publikuojami Geodezijos studijų programos studentų Aurėjos Balčinskaitės, Samantos Mykolaitytės ir Egidijaus Kerevičiaus baigiamųjų darbų tyrimų rezultatai.
Šiaulių ekonomija – Šiaurės Lietuvos valstybinių dvarų valdymo institucija, karališkųjų dvarų suvienijimas, apėmęs Šiaulių, Gruzdžių, Žagarės, Joniškio, Pakruojo, Radviliškio dvarus, įsteigta 1589 m., bet faktiškai veikė 1616 –1797 m. Šiaulių ekonomiją sudarė Žagarės, Joniškio ir Gruzdžių gubernijos.
Istorinių žemėlapių rekonstrukcija atlikta naudojantis to laikotarpio žemėlapiais. Studentai atkūrė Gruzdžių, Žagarės, Joniškio gubernijų žemėlapius. „Rekonstruotas žemėlapis šiandieninėje geografinėje padėtyje tampa aktualiu moksliniu dokumentu ir drąsiai galime teigti, kad interaktyvus žemėlapis – leidžia įveikti laiko ribas“ – apie projektą kalba I. Urbanavičienė.
Ši interaktyvi žemėlapių aplikacija sulaukė puikių atsiliepimų iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus Raimundo Balzos: „džiaugiamės tokia gražia iniciatyva ir jos rezultatu. Tai išties prasmingas darbas, sudarantis galimybes nuodugniau susipažinti su Šiaulių ekonomijos istorija. Mums tai labai svarbi medžiaga. Šiuo metu restauruojamuose Aušros al. rūmuose rengiame Šiaulių istorijos ekspozicija, kurioje bus aptariamas ir Šiaulių ekonomijos laikotarpis. Manome, kad Jūsų nuveiktas darbas galėtų papildyti ekspozicijos virtualų turinį.“
Nuo šiol studentų darbai, bus prieinami ne tik Šiaulių krašto gyventojams, bet ir visam pasauliui, nes interaktyvi žemėlapių aplikacija „Prikeltas laikas: Šiaulių ekonomija XVIII amžiuje“, įtraukta į Gyvojo pasaulio atlaso žemėlapių galeriją (Living Atlas of the World).
Interaktyvią žemėlapių aplikaciją galima peržiūrėti čia: https://arcg.is/PWbGe