Lietuva filmų režisierius ir kūrėjus traukia istorinėmis ir kultūrai svarbiomis vietomis. Dar pavasarį mūsų šalyje viešėjęs meksikiečių kilmės filmų kūrėjas Roberto Valdes Tena į šalį buvo atvykęs dviem tikslais: dėstyti Kauno kolegijos Technologijų fakultete, pasidalinti profesine patirtimi bei žiniomis apie kūrybiškumą ir ruoštis istorinės dramos Lietuvoje filmavimui.

Kūrybiškumas yra kokybės ženklas

Kuriantis žmogus nuolat ieško įvairių įkvėpimo šaltinių, o vienas iš būdų – dalytis patirtimi, žiniomis, pasisemti per mokymo ir mokymosi procesą gimstančių idėjų. Šiuo metu Italijoje gyvenantis Roberto Valdes Tena į Lietuvą dėstyti sugrįžo jau antrą kartą ir, kaip teigia jis, žmogus auga dalindamasis: „Manau, kad žinios ir patirtis turėtų būti perduodamos naujoms kartoms, kad jos būtų geriau pasirengusios, kai ateis laikas.“

Kauno kolegijoje viešėjęs profesionalas su studentais dalijosi filmų kūrimo žiniomis. Kaip teigia vizitą inicijavusi Technologijų fakulteto prodekanė dr. Irma Spūdytė, profesionalaus filmų kūrėjo paskaitos sudaro sąlygas studentams iš pirmų lūpų išgirsti apie tai, kaip gimsta filmo idėja, rašomi scenarijai, ieškoma netradicinių sprendimų filmo scenų filmavimui.

R. Valdes Tena daug dėmesio skiria mokyti atskleisti kūrybiškumą, nes jis ir filmų kūrimas – glaudžiai susiję dalykai, be to, kūrybiškumas yra persmelkęs visas profesijas. „Kūrybiškumas susijęs ne tik su filmų kūrimu. Tai visų profesijų pamatas. Kūrybiškumas yra kokybė, galinti mus išsiskirti iš kitų“, – masinės kultūros kontekste kūrybiškumo svarbą pabrėžia filmų kūrėjas R. Valdes Tena.

Daugumą dalykų galima išmokti per praktiką, o kūrybiškumas yra kiek sunkiau sukontroliuojamas procesas. Kartu su kūrybiškumu įgaunamas laisvės pojūtis tampa ir išblaškantis, ir įkvepiantis, bet norint sėkmingai pasitelkti kūrybiškumo gyslelę kūrybiškumą svarbu nuolat kurstyti.

Svečias iš Italijos teigia, kad konkrečiu vaizdo įrašų kūrimo atveju šiandien bet kokia vaizdo montavimo programa galima išmokti naudotis tiesiog stebint „YouTube“ paskelbtas pamokas. „Tačiau tai, kas yra kūrybinga, išsiskirs tarp visų galimų išmokti technikų. Tai kyla iš paties žmogaus“, – apie kūrybiškumo gyslelę pasakoja R. Valdes Tena ir teigia, kad jis jaunuolius moko pasitelkti mokymąsi ir savo protus, būtinus norint per savo patirtis ir vizijas sukurti meninį ar kitokį produktą, darbą.

Istorinė drama bus filmuojama Lietuvoje

Šiuo metu kūrėjas vysto trijų skirtingų filmų idėjas. Su savo darbais R. Valdes Tena yra dalyvavęs tarptautiniuose kino festivaliuose Ispanijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Kanadoje, Kinijoje ir kitose šalyse bei pelnęs ne vieną apdovanojimą. Vienas ryškiausių pasiekimų – filmo „Algien“ tarptautiniame 2015 metų filmų festivalyje paskelbimas geriausiu trumpametražiu filmu. Įkvėptas naujų projektų ir ankstesnių pasiekimų filmų kūrėjas su nekantrumu laukia pristatyti naujus filmus, iš kurių vienas bus filmuojamas Lietuvoje.

Šiuo metu dėmesio centre esantis darbas – istorinė drama, kuri bus filmuojama Kaune. „Pradėsime filmuoti dar šiais metais arba 2020 metų pradžioje. Jau susisiekėme su profesionalia Lietuvos žmonių komanda, su kuria bendradarbiaujame rengdami šį filmą“, – nedaug detalių atskleidžia kūrėjas. Vizito Lietuvoje metu R. Valdes Tena dairėsi Kauno fortuose, ieškojo apleistų namų ir kitų vietų filmavimams.