Pagal „Erasmus+“ mainų programą baigiamajai praktikai į Kauno kolegijos Technologijų fakulteto Maisto technologijos katedrą yra atvykęs trečiojo kurso Chemijos studijų programos studentas Sem Hansen iš University College Leuven Limburg aukštosios mokyklos Leuven Limburg aukštosios mokyklos (UCLL, Belgija). Studentas atlieka technologinius, juslinės analizės tyrimus su saldainiais, kurių tikslas – paskatinti vietinius gamintojus perdirbti vaisius ir uogas bei daržoves, gaminant saldainius – pastiles be pridėtinio cukraus, kaip alternatyvą tradiciniams saldainiams. Gaminiai yra natūralaus vaisių skonio, be dažiklių ir kitų sintetinių priedų. Atliekami įvairūs tyrimai parenkant obuolių rūšis, uogas, daržoves ir kitas žaliavas, kaip jogurtą, kiaušinių baltymus, norint išgauti vartotojams priimtinas skonines savybes, išvaizdą. Cukraus šiame produkte yra tik tiek, kiek yra natūraliai pačioje žaliavoje. Siekiant palyginti jų gerą kokybę paraleliai gaminami saldainiai su 25 proc. cukraus kiekiu.

Maisto produktai, kuriuose yra cukraus, dažnai – labai kaloringi ir turi mažai vertingų maisto medžiagų. Valgant tokį maistą gaunama daugiau kalorijų, nei reikia mūsų organizmui, atsiranda įvairių ligų rizika: dantų ėduonies, nutukimo, cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, kai kurių vėžio rūšių.

Saldainiai orientuoti į galutinį vartotoją, ypatingai vegetarus ir veganus, vaikus. Studentas iš UCLL aukštosios mokyklos sukūrė juslinei analizei testą, skirtą vaikams, panaudojęs jiems gerai pažįstamus jaustukus – šypsenėles. Naujus gaminius taip pat vertina ir studentai, susipažinę su juslinės analizės metodika, parengta studento kartu su dėstytoja dr. Ingrida Kraujutiene. Vertinimo pagrindą sudaro pagrindiniai nulemiantys vartotojų pasirinkimą faktoriai: išvaizda, konsistencija, kvapas ir skonis.

Geriausiomis juslinėmis savybėmis pasižymėję saldainiai bus tiriami cheminiais, reologiniais, mikrobiologiniais tyrimais, bus atliktas gliukozės kiekis kapiliariniame kraujyje. Vadovaujantis gautais tyrimų rezultatais bus rengiamas absolvento baigiamasis darbas ir publikuojami straipsniai.

Docentė Annemie Froyen iš UC Leuven Limburg aukštosios mokyklos yra absolvento Sem Hansen vadovė, konsultuojanti studentą baigiamojo darbo rengimu. Ji organizuoja virtualius susitikimus, betarpiškai bendrauja el. paštu, padeda studentui sistemingai parengti baigiamąjį darbą.

Maisto technologijos katedros vedėja dr. Ingrida Kraujutienė teigia, kad „Erasmus+“ programa skatina kūrybinius sprendimus, įtraukiant skirtingų kultūrų ir patirčių tyrėjus.