Rugpjūčio 17 dieną, Kauno kolegijos Technologijų fakulteto Aplinkos inžinerijos katedros vedėja dr. Ina Živatkauskienė dalyvavo LRT radijo laidoje „Vienkartinė planeta“, kur aptarė paviršinių vandens telkinių, upių, Baltijos jūros taršos biogeninėmis medžiagomis mažinimo galimybes taikant denitrifikacijos bioreaktorius.

Diskutuojant apie pasklidąją žemės ūkio taršą, dr. I. Živatkauskienė akcentuoja, jog vandens telkinių tarša yra didžiulė problema ir jai suvaldyti nebeužtenka taikyti tik griežtas ūkinės veiklos apribojimo ar agronomines priemones –  reikalinga pačių drenažo sistemų pertvarka. 

Siekiant minimizuoti azoto junginių išplovą į paviršinius vandenis ir taip prisidėti prie aplinkosaugos uždavinių įgyvendinimo bei kokybiško vandens išteklių išsaugojimo, buvo dedamos didelės pastangos sukurti ir įrengti biologiniu principu veikiančią technologiją drenažo vandeniui valyti. Docentės teigimu, tai nesudėtinga technologija. Lietuvoje dar nėra įdiegta, tačiau laboratoriniai ir lauko eksperimento rezultatai parodė, kad esant optimalioms aplinkos sąlygoms denitrifikacijai vykti (t.y. kai vandens temperatūra 15-25 laipsniai šilumos, vandens terpėje susiformavusios bedeguonės sąlygos ir pan.) medžiagų sulaikymo efektyvumai gali siekti iki 90% – tai ženklus taršos sumažėjimas, esant natūralioms aplinkos sąlygoms. 

Dr. I. Živatkauskienė pastebi, kad naujų technologijų diegimas ūkiuose vis dar sutinkamas skeptiškai, nes ūkininkams aktualus finansinės paramos, subsidijų klausimas šių technologijų įrengimui. Todėl denitrifikacijos bioreaktorių taikymas Lietuvos žemės ūkiuose dar tik pradinėje stadijoje. Kaip pati autorė teigia: “<…> stovime prie starto linijos”. 

Reikia pastebėti, kad be finansinės paramos ūkininkams svarbus ir aplinkosauginio sąmoningumo ugdymas. Kauno kolegijos Agroverslų technologijas studijuojantys studentai, jau paskaitų metu supažindinami su alternatyviais, inovatyviais tvaraus ūkininkavimo sprendimais, kuriuos galės pritaikyti savo ūkiuose ir taip prisidėti prie aplinkos būklės gerinimo bei kokybiškos žemės ūkio produkcijos išauginimo.