Kauno kolegijos Technologijų fakultetas kartu su Kupiškio etnografiniu muziejumi organizuoja parodą-konferenciją „Lietuvos 3D modelis prieš šimtą metų“. Renginys yra skirtas miškininkystės mokslo pradininko Lietuvoje, kartografijos srityje veikusio prof. Povilo Matulionio sukurto pirmojo Lietuvos reljefo modelio šimtmečiui paminėti. Parodoje bus eksponuojama ir Technologijų fakulteto lektoriaus Valdo Urbanavičiaus sukaupta asmeninė žemėlapių kolekcija.

 

Reljefo modelis – tikroviškiausiai atvaizduojantis žemės paviršių

Lietuvos žemės paviršiaus atvaizdavimo metodai skirtingais istoriniais laikotarpiais buvo taip pat skirtingi. Su laiku stengtasi žemės paviršiaus formas pateikti kuo vaizdžiau ir tiksliau. Kaip pavyzdys, senuosiuose žemėlapiuose kalnai buvo atvaizduojami profiliniais kalnų piešiniais. Vienas svarbesnių raidos momentų yra užfiksuotas apie 1800 metus, kai buvo panaudotas štrichavimo metodas, pagrįstas paviršiaus apšvietimo dėsniu, statumą išreiškiant linijomis.

Vaizdžiausia ir realistiškiausia žemės paviršiaus išraiškos forma – reljefo modelis. Reljefo modelių istorija yra glaudžiai susijusi su jų mechanine gamyba. Dabartiniame skaitmeninių technologijų laikmetyje reljefo modeliuose žemės paviršius yra interpretuojamas pasitelkus spalvinę skalę, spalvų intensyvumą, imituojant šlaitų apšvietimą ir pan.

 

Prof. Povilo Matulionio sukurtas reljefo modelis ,,Lietuvių ir latvių žemė“

Pirmasis Lietuvos reljefo modelis mini šimtmetį

Šio modelio autorius – prof. Povilas Matulionis (1860–1932). Reljefo modelis ,,Lietuvių ir latvių žemė“ 1922 metais buvo išlietas iš gipso „Vilijos“ fabrike, Smolenske. Modelio dydis – 45×49 centimetrai, kurių plote matomos atvaizduotos lietuvių ir latvių istorinės žemės ir jų pakraščiai. Reljefo modelio horizontalusis mastelis – 1:1 260 000, vertikalusis – 1:10 000.

Formuojant aptariamą modelį naudotasi 1918–1920 metų žemėlapiu ,,Kalnuotumo ir nuotakumo Lietuvos ir jos pakraščių žemėlapis su žymesnėmis apgyvendintomis vietovėmis“. Žemėlapio mastelis – 1:630 000. Jo sudarytojas yra taip pat prof. P. Matulionis, su kurio indėliu į Lietuvos kartografiją bus supažindinti parodos dalyviai atidarymo renginio metu.

 

Kauno kolegija ir Lietuvos kartografų draugija parodos lankytojams dovanos 100 Lietuvos žemėlapių.

 

Parodos-konferencijos data: 2022 m. kovo 31 d. 14.00 val.

Renginio vieta ir adresas: Kupiškio etnografinis muziejus, Gedimino g. 2, Kupiškis.

Paroda vyks nuo 2022 m. kovo 31 d. iki balandžio 31 d.

 

Renginio programa: