„Nepaisant COVID-19 situacijos, įspūdžiai apie „Erasmus+“ mainų programos patirtį tikrai geri. Labai smagu, kad Kauno kolegijoje turime galimybę praplėsti savo akiratį bei pažinti svetimą kultūrą“, – taip apie mainų programą atsiliepia šiuo metu Dubline (Airija) praktiką atliekantis Tarptautinio verslo antrakursis Eimantas Macijauskas. Kartu su bendrakursiu Žygimantu Norkumi, kuris apsistojęs į Šiaurę nuo Dublino nutolusiame Newry mieste, studentai šioje šalyje praktinių žinių semsis iki birželio pabaigos, o kaip jiems sekasi, sutiko pasidalinti ir su kitais apie tarptautines galimybes svarstančiais Verslo fakulteto studentais.

Kodėl pasirinkote praktiką atlikti Airijoje? Ar nebuvo kitų variantų?

Eimantas. Nemeluosiu, iš tiesų, pradžioje ieškojau praktikos Europos pietinėse valstybėse, o apie vykimą į Airiją net nebuvo kilusi mintis. Siuntinėjau savo gyvenimo aprašymą į įvairius viešbučius bei verslo kompanijas pietinėse Europos valstybėse, tačiau dauguma jų išvis neatsakydavo arba atrašydavo, jog neieško naujų praktikantų dėl susiklosčiusios pandemijos. Jau buvau beprarandąs viltį susirasti praktiką užsienyje, tačiau netikėtai parašė bendrakursis Andrius, kuris rado praktikos vietą Airijoje ir ieškojo kolegų, kurie vyktų kartu su juo. Nedvejodamas sutikau, kadangi kitų variantų nelabai turėjau, o laiko iki praktikos pradžios buvo likę gana nedaug.

Žygimantas. Aš, asmeniškai, į Airijos miestą Newry atvykau antrą kartą. Dėl šios priežasties praktikos vietos ir ieškojau čia, taip išvengiau papildomo streso dėl naujos aplinkos. Šiame miestelyje yra ne viena įmonė kurioje norėjau atlikti praktiką, tačiau būtent šaldytų maisto produktų tiekėja „Gourmet Island Limited“, kurioje šiuo metu atlieku praktiką, geranoriškai bendravo ir suteikė reikalinga informaciją.

Kokiomis nuotaikomis pasitiko praktikos įmonės ir kokias užduotis tenka atlikti?

Eimantas. Atvykus į Dubliną buvo privalomas 14 dienų karantinavimosi laikotarpis, todėl kitą dieną praktiką pradėjome nuotoliniu būdu. Susiskambinus per „Zoom“ platformą, įmonės vadovas mus priėmė itin šiltai, bendravo su mumis kaip su savo draugais, nevengė ir pajuokauti, todėl tai nuteikė mus pozityviai. Pirmas tris savaites buvo vedami mokymai apie skaitmeninį marketingą, verslo plėtros galimybes, kodavimo pagrindus ir kitus su verslu susijusius dalykus. Pabaigus šiuos kursus, išlaikėm egzaminą ir gavom pirmąsias užduotis. Tiesa, dėl COVID-19 situacijos, įmonė neturi daug klientų, o naujų praktikantų skaičius gana didelis, todėl visas užduotis atliekame komandose ir netenka dirbti savarankiškai. Mūsų lietuvių komanda šiuo metu ruošia prezentaciją tema „Business Advice Clinic“ bei tiria paskirtų šalių verslo aplinkas.

Žygimantas. Atliekant praktiką įmonėje „Gourmet Island Limited“ man taip pat neteko jausti nei tautinės diskriminacijos, nei priešiškumo. Įmonės darbuotojai mane priėmė labai šiltai bei noriai atsakydavo į visus iškeltus klausimus. Praktikos metu dirbau įvairius darbus, susijusius su produkto įvedimo į rinką analize, prisidėjau prie naujų produktų gaminimo, pakavimo ir išvežimo procesų. Daugiausia laiko praleidau dirbdamas kokybės kontrolėje, tačiau nemažą laiko dalį buvau ir gamybos vadovo asistentu. Ši organizacija nėra didelė, lyginant su kitomis.  Personalo čia nedaug, daugiausia – airių, bet yra ir keletas lietuvių. Darbo aplinka išties draugiška, todėl atliekant užduotis nekyla didelių problemų. Kadangi tai maisto ruošimo įmonė, visi turi dėvėti specialias uniformas bei avalynę, mobilieji telefonai yra draudžiami. Šią įmonę, kaip praktikos vietą, vertinu labai palankiai: kol kas nekilo jokių nesklandumų – visada viskas išaiškinama ir noriai atsakoma į visus rūpimus klausimus.

O kokie įspūdžiai apie pačią kelionę? Ar teko susidurti su kokiomis abejonėmis?

Eimantas. Iš tiesų, įspūdžiai visai geri, tokie, kokių ir tikėjausi. Kadangi jau keletą metų nebuvau išvykęs į jokią užsienio šalį, jau norėjosi praplėsti savo akiratį ir gana laukiau šios kelionės.

Žygimantas. Man, kaip ir minėjau, keliauti nebuvo didėlio streso, tačiau kalbant apie pačią praktiką, nežinomybė išties kėlė nerimą, tačiau be reikalo –  jau po pirmos savaitės pavyko susikurti gyvenimo ritmą ir jo laikytis.

O kalbant apie vietinius gyventojus – kokie jie ir kokia šios šalies kultūra?

Eimantas. Airija – itin kosmopolitiška šalis, čia gausu įvairių rasių ir tautybių žmonių, o jie visi yra priimami šiltai bei mandagiai. Apskritai kalbant, airių kultūra vertinu tik teigiamai. Jie labai mandagūs ir malonūs žmonės. Išėjus į gatvę sunku surasti susiraukusį veidą. Visi atrodo išties laimingi. Lyginant su lietuviais, galiu pasakyti, kad airių gyvenimo tempas yra ganėtinai lėtas. Jie niekur neskuba ir mėgsta atidėlioti darbus iki paskutinės akimirkos, tačiau dėl to visai nesikremta.

Tikriausiai, po praktinių veiklų lieka nemažai laiko ir laisvalaikiui: kaip jis atrodo?

Eimantas. Laisvu laiku stengiuosi kuo daugiau ištyrinėti Dubliną arba keliauti prie vandenyno, ar kalnuotų vietovių. Tiesa, orai mūsų nelepina, didžiąją laiko dalį lyja, todėl kartais tenka pasėdėti namuose. Kalbant apie COVID-19 suvaržymus, nors užsikrėtimo atvejų čia mažiau nei Lietuvoje, tačiau suvaržymai gana rimti: iki gegužės 10 d. visos įstaigos, išskyrus maisto parduotuves, buvo uždarytos, o lauke kartu buvo galima būti tik vienam namų ūkiui.

Žygimantas. Aš didžiąją laiko dalį praleidžiu atlikinėdamas praktiką, o laisvu metu stengiuosi sportuoti, skaityti bei praleisti laiką produktyviai. Savaitgaliais vaikštau po miestą, bandau atrasti dar nematytas vietas.

Ar prieš mainų programą buvote girdėję tam tikrų stereotipų ir ar pavyko juos sugriauti?

Eimantas. Iš tiesų, teko girdėti nemažai vyraujančių stereotipų. Daugelis kalba, jog į užsienį išvykę „Erasmus+“ studentai tik „baliavoja“ ir daugiau nieko neveikia, tačiau bent mūsų atveju tai netiesa. Žinoma, norėtume ir mes pasilinksminti, tačiau karantino taisyklės yra gana griežtos, todėl tiek klubai, tiek barai yra uždaryti buvo iki tik gegužės 24 d. Galbūt dar spėsime ir mes pajaust šiek tiek studentiško gyvenimo bei susirasti naujų pažinčių.

Žygimantas. Aš galiu pasakyti tik tiek, kad esu laimingas mainų programos suteikta galimybe bei proga įgyti naujos patirties. Prieš išvykstant, tikriausiai, mane kaip ir daugelį kankino nežinomybė, vėliau sekė vadinamas „įsivažiavimas“, o paskui, žinoma, jau norisi grįžti pas saviškius. Mano nuomone, ši patirtis išties gera bei naudinga. Žinoma, viskas būtų daug įdomiau jei ne COVID-19, tačiau ir tai nėra stabdis patirti kažką naujo!