Lapkričio 5–9 dienomis dvi baldų ir medienos dirbinių gamybos studijų programos studentės Dovilė Dunaitienė ir Andželika Abramavičienė kartu su Pramoninių technologijų katedros vedėju Giedriumi Pilkiu lankėsi Talino technologijų universitete. Apsilankymo tikslas – naujų plokščių gamyba iš tekstilės ir medienos atliekų. Vizitas buvo „Nordplus“ programos projekto „Healing greenery“ (Nr. NPHE-2017/10330) dalis.

Pirmąją išvykos dieną medienos studijų dėstytojas Heikko Kallakas atvykusiuosius supažindino su medienos technologijų laboratorija, kurioje yra vykdomi tyrimai, atliekama studentų praktika ir vyksta įvairios medienos technologijų paskaitos. Dėstytojas maloniai aprodė įrenginius, atliktus darbus, vykdomus tyrimus ir papasakojo apie medienos studijas Talino technologijų universitete. Didžiausią įspūdį studentėms paliko medienos lukšto gaminimo staklės „Raute“, kurios užima didžiausią laboratorijos dalį – su jomis vykdoma daug tyrimų bei joms skiriamas didelis dėmesys studijų metu.

Antrąją ir trečiąją išvykos dieną buvo atliekami medžiagų skaičiavimai: koks medžiagų kiekis reikalingas plokštei pagaminti, koks turi būti minimalus klijų bei kietiklio kiekis. Atlikus skaičiavimus buvo atliekami bandymai laboratorijoje. Veiklos rezultatas buvo pagamintos penkios skirtingų kompozicijų ir skirtingų sudedamųjų dalių plokštės. Jos gamintos iš tekstilės pluošto, smulkintų medienos pjuvenų, stambių pjuvenų, kanapių pluošto ir kanapių atliekų. Medžiagos buvo maišomos, sudedamos į pasirinkto dydžio rėmelius ir jas suspaudus dedamos į presavimo įrengimą, kuriame, veikiamos aukšto slėgio ir didelės temperatūros, buvo gaminamos plokštės. Kiekviena plokštė skyrėsi išvaizda, kokybe ir savybėmis.

Studentės džiaugiasi įvairiapusiškai naudinga išvyka: ir sukauptomis žiniomis apie plokščių gamybos procesą, ir skirtu laiku aplankyti Talino senamiestį ir jo architektūros įžymybes. Kaip pasakoja D. Dunaitienė ir A. Abramavičienė, pastaruoju metu atliekų panaudojimas yra itin aktuali tema, todėl kelionė buvo naudinga, davė daug žinių ir patirties bei paliko gausybę įspūdžių. Studentės liko sužavėtos pažintimi su medienos laboratorijoje dirbančia profesionalia komanda – profesoriumi Jaan Kers, lektore Triinu Poltimae ir dėstytoju Heikko Kallakas. Kelionės tikslas buvo pasiektas, rezultatai puikūs, o pagamintų plokščių tyrimai toliau bus vystomi ir Lietuvoje.