Spalio 22 – lapkričio 16 d.

Nalšios muziejus (Laisvės al. 1, Švenčionys)

Kiekvienos valstybės egzistavimo bei suvereniteto požymis yra jos teritorija, kurią žymi valstybės sienos. Nuo Lietuvos valstybės susiformavimo XIII a. iki SSRS okupacijos 1940 m. Lietuvos teritorijos plotas ir jos sienos daug kartų keitėsi.

Valstybės sienos delimitavimas ir demarkavimas yra dviejų kaimyninių valstybių konstruktyvus darbas, siekiant bendro tikslo – turėti bendrą valstybės sieną vietovėje ir ją juridiškai įteisinti. Atkūrus Lietuvos Respublikos nepriklausomybę pirmaeilis uždavinys buvo užtikrinti valstybės ir jos sienų apsaugą. Daugiau kaip du dešimtmečius trukęs valstybės sienų demarkavimas baigtas 2017 m. gruodžio 20 d. Kaip teigia viena iš parodos organizatorių Ilona Urbanavičienė, galime džiaugtis, kad pirmieji iš posovietinės erdvės įteisinome valstybės sienas, kad esame Europoje ir turime ilgiausią išorės Europos Sąjungos sieną. Lietuvos Respublikos valstybės siena su Baltarusijos Respublika ir Rusijos Federacija yra išorės ES sienos dalis, todėl jos demarkavimas ir juridinis įteisinimas buvo itin svarbus valstybės uždavinys siekiant įgyvendinti pagrindinius Lietuvos, Europos Sąjungos bei Šengeno šalių teisės aktų reikalavimus.

Žemėlapių paroda byloja, kad minint valstybės atkūrimo šimtmetį Lietuva jau nuo XIII a. buvo lygiavertė Europos valstybė. Parodoje eksponuojami išskirtiniai kartografiniai leidiniai, kuriuose vaizduojama Lietuva, jos sienų kaita įvairiais laikotarpiais.

Parodoje, skirtoje Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, atsiskleidžia, kad Lietuva ir lietuviai išliko Tauta ir Valstybe net ir patyrus istorinių negandų, o įteisintos valstybės sienos yra vienas pagrindinių suverenios valstybės simbolių.

Parodos organizatoriai: Nalšios muziejus; Valdas Urbanavičius, Kauno kolegijos lektorius, Lietuvos kartografų draugijos valdybos narys; Vitalijus Kalenda, VĮ „GIS-Centras“, Valstybės sienos projektų grupės vadovas; Ilona Urbanavičienė, Kauno kolegijos lektorė.

Kvietimas dalyvauti