Pranešama, kad Lietuvoje ima trūksti slaugytojų. Koks trūkumas jaučiamas šiuo metu? Ir ar tiesa, kad daugelis slaugytojų – emigruoja? Visa tai – domina galimus stojančiuosius. Ne mažiau aktualus ir amžinas atlyginimo klausimas.

Slaugytojai – viena didžiausių sveikatos priežiūros specialistų grupių. Lietuvoje šiuo metu sveikatos sistemoje dirba apie 22 tūkst. slaugos specialistų. Kauno kolegijos Slaugos katedros vedėja Vilma Rastenienė sutiko, kad didėjant slaugos paslaugų poreikiui, senstant visuomenei, slaugos paslaugos tampa vis labiau aktualios.

„Vyriausybės strateginės analizės centro „Strata“ duomenimis, iki 2030 m. šių specialistų poreikis išaugs iki 4705. Pokyčiai, vykstantys sveikatos apsaugos sistemoje, kuriuos įpareigota vykdyti Sveikatos apsaugos ministerija, – įstaigų restruktūrizavimas, besikeičiantys finansavimo principai ir kitos priemonės, daro įtaką slaugytojų profesinei veiklai bei slaugytojų poreikiui.

Slaugytojų trūkumas didėja didžiuosiuose miestuose, bet ypač – rajonuose. Taip pat pastebima, kad didelė dalis dirbančiųjų specialistų – vyresnio amžiaus.

Slaugos specialistų poreikis yra ryškus skubiosios medicinos pagalbos, intensyviosios slaugos, paliatyviosios slaugos, geriatrinės slaugos, bendruomenės slaugos, psichikos sveikatos srityse. Netolygus specialistų pasiskirstymas geografiniu ir specialybiniu požiūriu negali užtikrinti paslaugų prieinamumo bei lemia žmonių gyvenimo kokybės blogėjimą“, – apgailestavo katedros vedėja.

Slaugos darbuotojo diena

Slaugytojas yra ne tik tas, kuris iš arti mato žmogaus ligą ir sveikimą. Dažnai jis ir tas, kuris vienintelis artimiau bendrauja su pacientu. Ypač karantino sąlygomis, kuomet artimieji negali aplankyti ligonių, slaugytojai lieka jų pagrindiniu kontaktu.

V. Rastenienė papasakojo, iš ko susideda slaugos darbuotojo diena. Pradedant bendravimu su pacientais – baigiant moderniausiomis technologijomis.

„Slaugytojai yra žmonės, kurie nuolat būna arti sergančiųjų, mirštančiųjų. Pacientai slaugytojams patiki savo skausmą, kančią, viltį ir tikisi sulaukti paramos bei pagalbos.

Slaugytojų profesijos pagrindinė vertybė – padėti žmonėms. Mes turime turėti gerumo, supratimo, meilės, kantrybės ir užuojautos, nes kitaip negalėsime slaugyti ligonių.

Slaugytojai kasdieninėje veikloje sprendžia sveikatos problemas, planuoja, organizuoja ir įgyvendina slaugą, dirba komandoje su kitais sveikatos priežiūros specialistais, paciento šeimos nariais, taiko slaugos veiksmų strategijas, atlieka paciento gaivinimo veiksmus esant kritinėms situacijoms, monitoruoja paciento gyvybinius rodiklius, vadovaujantis medicinos normomis, skiria medikamentus ūmių būklių metu.

Šiuo metu slaugos praktikoje diegiamos informacinės technologijos, moderni medicinos ir slaugos įranga. Jai valdyti būtinas informacinių technologijų išmanymas. Studijų metu studentai simuliacinėse klasėse mokosi atlikti įvairias procedūras, naudodami daugiafunkcinius muliažus, kompiuterinę įrangą“, – pasakojo vedėja.

Visą straipsnį skaitykite naujienų portale „Delfi“.