Kauno kolegijos Menų akademijos dėstytojai studentams ne tik perduoda profesijos žinias, tačiau edukuoja juos, plėsdami meno suvokimo lauką. Mados dizaino studijų programos dėstytoja, tapytoja Laura Slavinskaitė, neseniai apsilankiusi Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje, Įvaizdžio dizaino studijų programos trečiakursėms estetikos paskaitos metu pasakojo apie ,,meno olimpiada“ vadinamą, pusę metų besitęsiančią, bienalę, kuri, neabejotinai, yra prestiziškiausias šiuolaikinio meno renginys.

Paskaitos metu studentės buvo supažindintos, jog Venecijos šiuolaikinio meno bienalė yra seniausia bienalė pasaulyje, vykstanti nuo 1895 metų, rengiama kas dvejus metus. Pasakodama apie bienalę, L. Slavinskaitė daug dėmesio skyrė faktui, kad būtent šių metų bienalė yra ypatinga Lietuvai, kuri su opera-performansu „Saulė ir jūra (Marina)“ laimėjo pagrindinį apdovanojimą – „Auksinį liūtą‘‘. Apdovanojimas įteiktas Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos pristatomai trijų autorių komandai: režisierei, scenografei Rugilei Barzdžiukaitei; poetei, dramaturgei Vaivai Grainytei ir kompozitorei, muzikantei Linai Lapelytei.

„Klausydamąsi ir stebėdama šią operą-performansą, jaučiausi pakylėta. Negalėjau patikėti, kad visa tai taip harmoningai yra atliekama gyvai. Suvokiau, jog kaip tik to bienalėje ir stinga, nes kone visuose aplankytuose paviljonuose dominavo instaliacijos, skulptūros, keramikos kūriniai, fotografija, tapyba, video menas ir kt. Tačiau čia, Lietuvos paviljone, buvo galima gėrėtis gyvu atlikimu“, – įspūdžiais dalinasi dėstytoja, pati tapusi šios operos-performanso dalimi, – „Stebint vyksmą iš žiūrovų pozicijos, staiga priėjęs scenografas pasiūlė nusileisti į apačią. Vyksme praleidau net dvi valandas. Stengiausi įsijausti į supančią aplinką ir pamiršti faktą, jog esame stebimi bei fotografuojami, todėl pradėjau eskizuoti dainuojančius aktorius, o kiti operos-performanso dalyviai, lyg tikrame paplūdimyje, ,,deginosi‘‘, skaitė laikraščius, žaidė raketėmis, vedžiojo šunis, valgė ir šnekučiavosi tarpusavyje.“

Užbaigusi pasakoti apie Lietuvos paviljoną bienalėje, L. Slavinskaitė supažindino studentes su bienalės struktūra, kurią sudaro dvi ekspozicijų erdvės: Arsenalas ir Giardini. „Nemažiau nei ekspozicijų erdvės yra įdomi ir kita bienalės dalis – pasivaikščiojimas mieste, su žemėlapiu rankoje, ieškant pasaulio šalių paviljonų bei kitų renginį lydinčių parodų. Siauromis, vingiuojančiomis kanalų gatvelėmis priėjus vis naują pastatą, jo viduje pasitinka inovatyviai išnaudotos erdvės, meistriškai susiliejančios ar tampančios kontrastu eksponuojamiems objektams“, – pasakoja dėstytoja. Taip pat L. Slavinskaitė akcentavo jai didžiausią įspūdį palikusius meno kūrėjus bei jų kūrinius, puikią kuratorystę.

Paskaita studentes supažindino su naujausiomis šiuolaikinio meno tendencijomis bei, seniausios pasaulyje, meno bienalės formatu, praplėtė jų domėjimosi akiratį, inspiravo.

Daugiau informacijos apie Venecijos šiuolaikinio meno bienalę galite rasti čia.

Nuotraukos: Laura Slavinskaitė