Balandžio 23 d. 16 val. Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyriuje (K. Donelaičio g. 8, II a., Kaunas) atidaroma Kauno kolegijos Menų akademijos Stiklo, keramikos, odos, tekstilės meno studijų programos studentų meninės knygrišystės paroda „Meninės knygrišystės interpretacijos“.

Knygrišystė atsirado tuomet, kai žmonės išmoko rašyti. Laikui einant išsivystė atskiros jos kryptys, stiliai ir įrišimo principai. XX a. vid. susiformavo modernūs knygų rišimo būdai ir knygos pradėtos vertinti kaip meno kūriniai. Rankų darbo knygos visuomet buvo laikomos ypatingomis, o šiais informacinių technologijų ir nuasmenintų spaudinių laikais jos vertinamos dar labiau. Knygrišystė – mažiausiai per amžius pakitusi sritis.

Studentų parodoje eksponuojamos knygos svarbios ne turiniu, kuris dažnai sukuriamas vėliau (nes daugelis knygų įrištos tuščiais lapais ir skirtos dienoraščiams, užrašų knygelėms, dalis jų – suvenyrai), bet savo atlikimu ir forma, kuri kalba pati už save. Pristatomos Europinių įrišimo būdų meninės interpretacijos nuo viduramžių iki šių dienų, taip pat autorinės ir konceptualios knygos. Panaudoti senieji long stitch (liet. ilgo dygsnio), coptic (liet. koptų), leporello ir concertina (liet. akordeono ir armonikos), klasikiniai klijuotiniai ir pilnai odiniai įrišimų būdai.

Menų akademijos Stiklo, keramikos, odos, tekstilės meno studijų programos studentai susipažįsta  su pagrindiniais knygų įrišimo principais, tačiau tai tik kelio pradžia tiems, kurie norėtų gilintis į šią sritį. Gal studentų meniniai įrišai ir negalėtų konkuruoti savo kokybe ir amato išmanymu su profesionalių menininkų kūriniais, bet fantazijos ir išmonės jiems tikrai netrūksta.

Knyga gali egzistuoti kaip savarankiškas meno kūrinys, kuriame atsiveria galimybės kūrybai, interpretacijai ir asmeninei raiškai. Būtent šios knygrišystės tendencijos akcentuojamos parodoje, kuri tęsia neseniai Kauno kolegijos Menų akademijoje pradėtą tradiciją, savo darbus drauge su studentais pristatyti ir jų dėstytojui. Tai tarsi dviejų kartų dialogas viena tema.

Lolita Grabauskienė

 

Parodoje dalyvauja: Kamilė Nemčauskaitė, Laura Ruibavičiūtė, Jolita Mockutė, Radvilė Ranauskaitė, Odeta Juodsnukytė, Reda Baranauskaitė, Beatričė Dauknytė, Monika Jonauskaitė, Aistė Beitnerytė, Eglė Kinderytė, Andrius Goštautas, Vilija Sipavičiūtė, Jolanta Zeltinytė, Jolanta Ūsaitė, Rasa Tumaitė-Rakauskienė, Sandra Vinskaitė, Paulina Vitkauskaitė, lektorė Lolita Grabauskienė

Parodos kuratorė: Lolita Grabauskienė

Paroda veikia: 2019 04 23 – 2019 05 24