Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Stiklo, keramikos, odos, tekstilės meno studijų programos Odos specializacijos absolventė Monika Jonauskaitė, antrame kurse pusmetį praleidusi Taline, kur studijavo pagal „Erasmus +“ mainų programą, susižavėjo šalimi, miestu, vietos kūrėjais ir apsisprendė tęsti magistrantūros studijas Estijos dailės akademijoje. Absolventė sako, jog įstoti sunku nebuvo: „Tačiau studijoms ruoštis reikėtų pradėti gana anksti, kadangi būtina išsilaikyti IELTS arba TOEFL anglų kalbos egzaminą, pasiruošti portfolio, CV ir magistrinio darbo koncepcijos pristatymą.“

Kalbamės apie absolventės pasirinkimą tęsti studijas magistratūroje, kūrybines ambicijas ir atradimus.

 

2017-aisiais baigėte Stiklo, keramikos, odos, tekstilės meno studijų programą, Odos specializaciją. Kas paskatino toliau gilinti žinias magistrantūros studijose?

Baigusi studijas Kauno kolegijoje Menų ir ugdymo fakultete maniau, jog turiu pakankamai įgūdžių toliau kurti ir mokytis savarankiškai. Tačiau kūrybiniame procese supratau, kad man trūksta technologinių žinių ir įgūdžių. Nors užsakovai mano darbais likdavo patenkinti, pati siekiau profesionalesnio rezultato.

Kodėl pasirinkote studijuoti Estijos dailės akademijoje?

Dar mokydamasi Kauno kolegijoje svarsčiau apie galimybę tęsti studijas Estijoje. Nebuvo labai svarbu ar tai bus Tartu meno kolegija, ar Estijos dailės akademija. Pirma idėja buvo išsipirkti kreditus ir mokytis tik specialybinių dalykų vienoje ar kitoje institucijoje. Tačiau pabendravusi su Estijos dailės akademijos administracija, apsisprendžiau pateikti dokumentus stojimui į magistro studijas.

Ar įstoti į akademiją buvo sunku? Kaip tam ruošėtės?

Jeigu tik labai nori, įstoti nėra sunku. Kadangi planavau grįžti į studijas vienokia ar kitokia forma, ruoštis pradėjau prieš metus: lankiau intensyvius estų kalbos kursus, domėjausi vietos dizaineriais, menininkais, laisvu laiku ardydavau senas kuprines, kad labiau suprasčiau jų konstrukcijas. Taip pat sukūriau keletą užsakomųjų darbų. Pateikus prašymą studijuoti reikėjo išlaikyti anglų kalbos lygio nustatymo testą, paruošti portfolio, aprašyti būsimojo magistro darbo temą.

Kokią studijų programą pasirinkote? Kodėl?

Pasirinkau Odos meno studijų programą, Aksesuarų dizainą ir knygrišybą, nes būtent šiose srityse matau save ateityje. Tikiuosi dar studijuojant sukurti savo prekės ženklo koncepciją.

Kaip manote kokie iššūkiai / naujos galimybės Jūsų laukia? 

Akademijoje kiekviena diena – naujas iššūkis. Paskaitos gana intensyvios, daug kūrybinių projektų. Labiausiai šiuo metu mane dominanti paskaita – „Zero Waste“ ( liet. jokio švaistymo, jokių atliekų) aksesuarų kūrimas. Tai vis dar nauja, bet labai aktuali tema man kaip vartotojai ir kaip būsimai dizainerei. Taip pat šį pusmetį prisijungiau prie bakalauro studijų studentų ir kartu su jais mokausi kepurių konstravimo ir siuvimo, batsiuvystės, brėžinių braižymo „Autocad“ programa. Akademijoje galima pasirinkti dalykus ir iš kitų katedrų, todėl kitą semestrą tikiuosi lankyti išmaniosios tekstilės paskaitas.

Ar visada norėjote studijuoti užsienyje? Ar baigusi studijas ketinate grįžti į Lietuvą?

Niekada rimtai nesidomėjau mokslu užsienyje, kol nepradėjau studijuoti Kauno kolegijoje. Išvykusi pagal „Erasmus +“ mainų programą studijuoti į Tartu, atradau savo mylimą žmogų, kuris taip pat mokėsi odos dizaino Tartu meno kolegijoje. Vis daugiau laiko praleidžiant tarp Lietuvos ir Estijos, susipažinau su jaunais vietos dizaineriais, menininkais, kurie tik pradėjo vystyti savo prekės ženklų idėjas ir supratau, jog noriu mokytis ir kurti būtent šioje šalyje. Baigusi studijas neskubėsiu grįžti į Lietuvą, nes Estijoje jau turiu savo namus ir labai brangius žmones, tačiau ateityje tikrai norėčiau kurti projektus ir Lietuvoje.