Visai neseniai Pasaulio ekonomikos forumas pateikė visą sąrašą įgūdžių, skatinančių dar platesnį požiūrį į technologijas.  Pastaruoju metu vis dažniau akcentuojama automatizacijos grėsmė finansų ir apskaitos specialybių ateities perspektyvoms. Tačiau ne vienerių metų patirtį šiame versle turintys specialistai įsitikinę – buhalterinės apskaitos ir finansų populiarumas bei prestižas dar ilgai neišblės.

Ragina į automatizaciją žiūrėti kaip į galimybę

Šiandien modernūs technologijų vėjai lemia, kad apskaitos ir finansų profesijos palaipsniui virsta sparčiausiai skaitmenizuojama sritimi. Tačiau Kauno kolegijos Verslo fakulteto Apskaitos ir finansų katedros lektorės Jolantos Bartašės įsitikinimu, automatizaciją finansų srityje reikėtų vertinti ne kaip grėsmę, bet kaip galimybę. „Finansų ir apskaitos specialistai jau seniai neberašo knygose, naudojame programas ir tos programos kuo toliau, tuo labiau plečiasi. Didėjant elektroninei erdvei galime tik pasidžiaugti, jog šiandien sukuriama naujų sprendimų“, – įsitikinusi Kauno kolegijos lektorė. Jos nuomone, šiandien kuriamos skaitmenizuotos programos padeda išvengti rutininio darbo, pavyzdžiui, suvesti 300 sąskaitų į sistemą per keletą minučių. Vis tik naujosios programos dar negeba atsižvelgti į tam tikras sritis, kurias suprasti gali tik žmogus. „Kad ir kiek būtų sukurta techninių sprendimų, ateities finansų specialistai visada bus reikalingi kaip pagrindinė dedamoji tarp kompiuterio ir kėdės“, – apibrėžia J. Bartašė.

Kompetencijos, kurių finansų ir apskaitos specialistams prireiks 2025 m.

Nors finansai ir buhalterinė apskaita – vienos seniausių specialybių, šiandien šioms profesijoms keliami reikalavimai laiko perspektyvoje smarkiai kinta. „Ši profesija labai svarbi, bet ji iš esmės keičiasi. Turiu omenyje ne teorines žinias, – teorijai skaičiuojama jau šimtai metų, – kalbu apie šios srities kompetencijų pritaikymą“, – pastebi finansinių paslaugų centro UAB „Aurita“ direktorė Vaida Butkuvienė.

Kalbėdama apie finansų srities 2025 m. kompetencijų sąrašą ji prognozuoja tokius įgūdžius kaip IT valdymo įsisavinimą, efektyvumą bei inovatyvumą – norą keistis, būti lanksčiam, prisitaikyti prie esamų rinkos sąlygų. „Šiai dienai mums tampa aktualu finansų srities specialistas, gebantis dirbti finansines paslaugas teikiančiose įmonėse. Ir kuo toliau, tuo labiau jų poreikis didėja, nes labai daug besiplečiančių įmonių atsisakinėja vieno apskaitininko paslaugų. O motyvas labai paprastas – Lietuva jau nebėra tik Lietuva, o Lietuva – tai Europa ir Lietuva – tai pasaulis. Natūralu, kad Vyriausybės politikai pradėjus skatinti eksportą ir importą finansų specialistų kompetencijų lygis išaugo – ką anksčiau galėjo daryti vienas buhalteris, šiandien atlieka atskiri skyriai. Todėl prioritetą dabar skiriame darbuotojo efektyvumui“, – pasakoja V. Butkuvienė.

Pasak jos, šiandien priimant žmogų į darbą, tikimasi jo augimo ir vienareikšmiškai orientuojamasi į jaunus specialistus: „Mums reikalingas inovatyvus požiūris. Todėl šiai dienai priimant darbuotojus vienas iš testų – kaip greitai žmogus geba reaguoti. Svarbu suprasti, kad dirbdamas su buhalterija, tampi sistemos varikliu, todėl svarbiausiais tampa įgūdžiai, susiję su sistemų valdymu ir gebėjimu tai įsisavinti“, – pabrėžia V. Butkuvienė.

Kokias klaidas daro jauni specialistai?

Nors klaidos neišvengiamos nė viename darbe (juk klysti žmogiška), tačiau dirbantiems su skaičiais jos gali kainuoti itin skaudžiai, todėl tikslumas ir atida – savybės, kuriomis turėtų pasižymėti visi apie šią kryptį svajojantys žmonės. Vis tik klaidos, kurios tampa akstinu jauniems specialistams, pasak finansų srities eksperčių, susijusios ne su darbiniu kruopštumu, bet požiūrio klausimu.

Vieno iš didžiausių pasaulyje apskaitos, audito ir konsultacijų įmonių tinklo UAB „BDO auditas ir apskaita“ apskaitos ir mokesčių partnerė Jurgita Čepulienė pasakoja, kad kiekvienais metais jų įmonė įdarbina tikrai didelį skaičių jaunų specialistų: „Mūsų įmonė priima ne mažai studentų, kuriems tai būna startas karjeroje. Ir kasmet pastebiu vis tokią pačią taisyklę, „aš viską moku ir žinau“. Anksčiau ar vėliau kiekvienas tokios pasaulėžiūros asmuo susiduria su darbine realybe, kuri yra visai kitokia. Svarbu suprasti, kad darbinė patirtis sukaupiama po kruopelytę“, – pastebi apskaitos paslaugų vadovė ir priduria, kad tiek darbdaviams, tiek studentams būtų tikrai lengviau, jei į pirmąjį darbą būtų žiūrima kaip į galimybę semtis patirties.

Tolygiai pastebima ir priešinga tendencija – jaunų specialistų baimė ir nepasitikėjimas savimi. UAB „Aurita“ direktorės V. Butkuvienės nuomone, būsimieji specialistai turėtų suprasti, kad Roma nebuvo pastatyta per vieną dieną, vadinasi ir finansų srities profesionalu netampama savaime. „Reikia pripažinti, kad visko žinoti negali, nes mūsų profesijoje gali turėti labai daug žinių, bet patirtis daro savo. Verslas ir rinka keičiasi ir mes lygiai taip pat greitai turime reaguoti. Jaunas specialistas ne iš karto geba priimti visą kiekį informacijos. Todėl svarbiausia pasitikėti savo jėgomis, o žinios ateis kartu su praktika“, – įsitikinusi V. Butkuvienė.

Visą straipsnį skaitykite naujienų portale „Kauno diena“.