Paroda „Mobilografija“: meno kūrinys - tai metafora

Kviečiame Kauno kolegijos bendruomenės narius apsilankyti parodoje „Mobilografija“, kuri vyks iki gruodžio 29 dienos „Bright & Showy“ galerijoje (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas). Ekspozicijos atidaryme Justino Vienožinskio menų fakulteto Fotografijos katedros studentai artimiau susipažino su fotografu Alvydu Lukiu.

Parodos „Mobilografija“ ekspozicija – tai vaizdai iš kūrėjo kasdienybės, susitikimų ir kelionių. Nedideli fragmentai iš menininkui įprastos aplinkos žiūrovui atveria erdvę, kuri daugumos yra kiekvieną dieną praeinama ir nepastebima.

A. Lukys parodą papildė paskaita, skirta studentams. Fotografas pasidalino savo istorija apie inžinerijos studijas, radijo diktoriaus, diskotekų vedėjo darbą ir kaip susidomėjo fotografija. Menininkas papasakojo apie koncepcijų paieškas darbe, idėjų plėtotę papildančius technologinius sprendimus, išskyrė reikšmingiausias personalines ir grupines parodas. Studentai buvo supažindinti su pirmąja A. Lukio personaline paroda, vykusia Valstybiniame Jaunimo teatre. Joje apsilankęs skulptorius Mindaugas Navakas pasiūlė A. Lukiui surengti bendrą parodą. Prie dviejų menininkų prisijungė ir fotografas Gintautas Trimakas. Ši paroda kūrėjui reikšminga tuo, jog po jos A. Lukys buvo pripažintas ir priimtas į dailininkų gretas.

Paroda „Mobilografija“: meno kūrinys - tai metaforaPo antrosios personalinės parodos A. Lukio gyvenime įvyko lūžis – fotografas susidomėjo konceptualizmu ir pradėjo svarstyti, koks jo fotografijų tikslas. Tuo metu buvo sukurtas vienas reikšmingiausių darbų ciklų „Daiktai iš jūros“, kuriame įamžinti jūros į krantą išmesti daiktai. A. Lukys teigia: „Istorija pasakojama tik tada, kai į kiekvieną objektą žiūrima atskirai. Izoliuojant objektą iš aplinkos, panašumai ir skirtumai sukuria tam tikras situacijas. Būtent skirtumai atskleidžia objekto individualumą“.

1983-aisiais metais buvo sukurta nuotraukų serija, kurioje menininkas įamžino Užupio šaligatvius prieš renovaciją. Ši serija ypatinga, nes kiekviena nuotrauka yra atspausta ant rankų darbo popieriaus, o pasirinktas minimalus spalvų intensyvumas sukuria nykstantį vaizdą. Šios fotografijos – tai lyg blunkantys iš atminties prisiminimai.

Menininko kūrybinėje biografijoje svarbus projektas „Throught the Lens – Point of View“, kurtas kartu su fotografais Gintautu Trimaku ir Remigijumi Treigiu. Šis projektas, kaip sako fotografas – tai džiazas. Iki parodos atidarymo dienos autoriai nežinojo, ką kolegos ruošėsi pristatyti grupinėje ekspozicijoje. Vienintelė sąlyga, kurios laikėsi menininkai – galerijos erdvė turi priminti namus, kuriuose žiūrovams būtų gera ir jauku. Projektas, eksponuotas įvairių šalių galerijose, buvo pristatytas ir JAV.

„Ką aš suvokiau per visą ko nors darymą?“ – klausė A. Lukys, – „Menas veikia ne per tai, kaip kūrėjas jį pagamina, o per metaforišką savo būvį, kuris atsiskleidžia šiuolaikiniame lauke“.