Didėjant senyvo amžiaus gyventojų skaičiui ir ilgėjant gyvenimo trukmei, labai svarbu kuo ilgiau išlikti fiziškai pajėgiems, savarankiškiems, išlaikyti savo  socialinį  integralumą ir netapti našta savo  šeimai ir visuomenei. Tam pasiekti būtina viena iš pagrindinių sąlygų — sveikatos stiprinimas fiziniu aktyvumu.

Pagrindinis fizinio aktyvumo tikslas – sulėtinti organizmo pokyčius, aktyvinti  visas biologines ir psichines funkcijas, stiprinti  organizmą, atsparumą ligoms, palaikyti aukšto lygio darbingumą. Kauno kolegijos Medicinos fakulteto Reabilitacijos katedros lektorė Laura Baumann su pirmo kurso Kineziterapijos programos studentais lankėsi senelių globos namuose „Akacijų Užuovėja“.  Studentai įvertino senelių jėgą, lankstumą, pusiausvyrą, pravedė mankštas su kamuoliais, elastinėmis gumomis bei kitomis priemonėmis, kurios stiprina raumenų jėgą, didina sąnarių paslankumą, gerina pusiausvyrą. Seneliai buvo be galo laimingi, tapo žvalesni jaunų žmonių draugijoje, sportuojant prisigamino laimės hormonų, todėl net uždainavo, o svečiai audringai paplojo. Studentams tai didelė patirtis, susimąstymas apie senatvę, kaip jie sako, „pamatėme tikrą senelių namų vaizdą“. Būsimiems kineziterapeutams labiausiai patiko atgalinis ryšys, rodydami pratimus, matė džiaugsmą ir spindinčias senelių akis, norą bendrauti. Žinias, įgytas paskaitose, kur kas sunkiau pritaikyti kitoje aplinkoje, nei  paskaitų metu, todėl nauja patirtis įgyta ne tik demonstruojant pratimus, bet ir lavinant bendravimo įgūdžius.

Dėstytoja mano, kad dėmesys, dažnai nepelnytai pamirštiems seneliams nieko nekainuoja, o duoti yra daug smagiau nei imti. Mūsų visų laukia senatvė, todėl nepamirškime senų tėvų, senelių, o galbūt užsukime visai pas svetimus senelius ir suteikime jiems neapsakomo džiaugsmo, žinojimo, jog jie nepamiršti. Štai kelios studenčių mintys po apsilankymo.

Monika K.: Senelių namai suteikė įdomios patirties. Kadangi buvo pirma tokia išvyka viskas buvo nauja ir nežinoma, bet pamatėme tikrą senelių namų vaizdą. Patiko vesti mankštą, nes matėm, kiek džiaugsmo jiems tai suteikė. Keletą kart į mėnesį tikrai būtų puiku nuvykti ir suteikti jiems džiaugsmą, bet nuolat dirbti su jais nenorėčiau.

Ieva R.: Nesigailiu apsilankiusi senelių namuose, nes buvo gera matyti laimingus,  vienus daugiau, kitus mažiau besistengiančius senjorus. Taip pat tai buvo puikus pabandymas pritaikyti naujai išmoktus dalykus bei lavinti bendravimo įgūdžius.

Greta V.: Nuvykusi į senelių namus pamačiau, kaip jiems trūksta dėmesio, kaip jie nori bendrauti ir džiaugėsi kievienu atvykusiu. Ten gyvenantys seneliai yra nuoširdūs žmonės . Padėti jiems buvo nuostabi patirtis, kurią ilgai prisiminsiu.

Gerda G.: Senelių namuose pasisėmiau naujos patirties, supratau, kad darbas su senyvais žmonėmis nėra lengvas. Buvo įdomu stebebėti kaip senyvo amžiaus žmonės atlieka pratimus, kaip stengiasi ir kiek jiems tai atneša džiaugsmo. Buvo gera stebėti jų šypsenas, matyti, kaip jie mėgausiasi dėmesiu ir bendravimu.

Jausmas, kuris patiriamas užvėrus senelių globos namus – sunkiai nupasakojamas, jį reikia pajausti, kad suprastume, jog gerumas tikrai įkvepia.

 

Parengė: dėstytoja Laura Bauman