Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto Fotografijos katedros trečiakursis Šarūnas Kvietkus atstovauja Lietuvą projekte „Parallel“, skatinančiame jaunuosius fotografus ir kuratorius bendradarbiauti.

„Parallel“ yra platforma, kuria siekiama tvirtinti ryšius tarp jaunųjų menininkų ir jaunųjų kuratorių, kultūros organizacijų ir institucijų (galerijų, muziejų, festivalių) visoje Europoje. „Parallel“ tikslas – sukurti platformą menininkams ir kuratoriams, kuri būtų terpė naujų meninio bendradarbiavimo procesų ir jų metu susiformavusių idėjų, prisidedančių prie naujų šiuolaikinės fotografijos standartų formavimo, plėtotei.

Šis projektas truks 4-rius metus, o jo įgyvendinimo forma – kūrybinga kuratorystė ir kūrybos viešinimo / eksponavimo platforma. Kūrybinga kuratorystė – kūrinių atranka, kurią vykdydami jaunieji kuratoriai mokosi pastebėti, atrasti unikalius meno kūrėjus ir jų darbus. Lygiagrečiai yra plėtojama jaunųjų menininkų darbų viešinimo sistema, į kurią įtraukiami universitetai ir meno mokyklos.

Pirmajame projekto etape, kuris vyko Lisabonoje (Portugalija), buvo surengta grupinė projekto dalyvių paroda ir jaunųjų menininkų spaudos konferencija, po kurios fotografai susipažindino su kuratoriais. Taip pat jaunieji menininkai dalyvavo uždarame grupinės parodos atidaryme su fotografijos meno profesionalais ir pristatė šią ekspoziciją visuomenei. Grįžęs iš Portugalijos Š. Kvietkus menų fakulteto bendruomenei surengė viešą paskaitą, kurioje papasakojo apie dalyvavimą ir savo patirtį „Parallel“ projekte.

Parallel dalyvauja 16 galerijų iš skirtingų Europos valstybių, kurios vidinės atrankos būdu projektui siūlė jaunus menininkus ir kuratorius. Lietuvai projekte atstovauja Kauno fotografijos galerija“, – susirinkusiuosius į paskaitą supažindino studentas. – „Atvykę į Lisaboną, pirmosiomis dienomis eksponavome personalines parodas, o vėliau vyko net keli atidarymai, kuriuose dalyvavo žurnalistai, galerijų atstovai, fotografijų festivalių organizatoriai, kuratoriai. Pasibaigus atidarymų maratonui, buvo surengti jaunųjų menininkų ir jaunųjų kuratorių vieši prisistatymai. Taip pat buvo organizuojamos įvairios edukacinio pobūdžio paskaitos.“

Vėliau „Parallel“ dalyviai buvo suskirstyti į 4–6 žmonių grupes, kuriose aptarė būsimus darbus, diskutavo. Jaunieji fotografai pristatė naujų kūrinių koncepcijas galerijų atstovams ir kuratoriams, kurie atstovauja 6 skirtingiems festivaliams: tarptautiniam fotografijos meno festivaliui „Format“ (Derbis, Didžioji Britanija), fotografijos meno trienalei „A Breaking Point“ (Hamburgas, Vokietija) ir festivaliams Lenkijoje, Vengrijoje, Švedijoje ir Airijoje.

Kadangi projektas trunka net ketverius metus – numatoma daug įdomios veiklos: jau kitąmet projekto organizatoriai paruoš atvirus kvietimus, į kuriuos pretenduoti ir bandyti sudalyvauti projekte galės visi. Šių kvietimų metu bus suformuota dar viena menininkų ir kuratorių komanda. Abi grupės susitiks fotografijų meno festivalyje Zagrebe (Kroatija), kur visi eksponuos savo kūrinius. „Užimtumas tikrai didelis, tačiau galimybė susipažinti su festivalių, galerijų atstovais, kuratoriais iš 16 Europos šalių yra puiki patirtis“, – sakė studentas.

„Jau matomi pirmieji dalyvavimo projekte rezultatai – jaunasis kuratorius, kuris atstovaus Hamburge vyksiančią trienalę, susidomėjo mano darbais, mes diskutavome ir pradėjome bendradarbiavimą“, – džiaugėsi Š. Kvietkus.

Vasario 22 dieną Kaune, „Europa Royale“ viešbučio konferencijų salėje, vyko jaunųjų fotografų kūrybai skirtas renginys. „Šiame etape pristatinėjome savo projektus, kuriuos kūrėme bendradarbiaudami su kuratoriais ir dirbdami grupėse. Kuratoriai rinko šešis autorius, kurie dalyvautų jų atstovaujamose parodose. Į vieną iš jų, fotografijos meno trienalę „A Breaking Point“ vyksiančią Hamburge (Vokietija), patekau aš su projektu „Žemė“, – rezultatais džiaugiasi studentas. Emigracijos problema, atsižvelgiant į istorinius kontekstus, t. y. tremtį, išeiviją, analizuojama projekte, plėtotame diskusijų su Fotografijos katedros vedėju Petru Saulėnu ir dėstytoju Doviliu Paliuku metu bei realizuotame naudojant studentams atvirą katedros techninę bazę. „Projekto „Žemė“ vystymo procese, lankiausi Anglijoje, bendravau su trijų didžiausių lietuvių bendruomenių, įsikūrusių Bektono rajone, Piterboro ir Bostono miestuose, nariais. Fotografavau šių bendruomenių lokacijas, ant kurių kūrybinio proceso eigoje laboratorijoje uždėjau Lietuvos žemės atspaudą. Gautame vaizde matomi šių dviejų sluoksnių nesutapimai, skatinantys susimąstyti apie lietuvių, tapusių ekonominiais emigrantais, gyvenimus svetimoje šalyje”, – kūrinį apibūdina Š. Kvietkus.

Projekto dalyviai: Šarūnas Kvietkus (Lietuva), Andrej Lamut (Slovėnija), Antonina Gugała (Lenkija), Charlotte Mano (Prancūzja), Emanuel Cederquist (Švedija), Glorija Lizde (Kroatija), Ida Nissen (Danija), Jacopo Tomassini (Italija), Josephine Desmenez (Prancūzija), Joshua Phillips (Didžioji Britanija), Laura Rämö (Suomija), Livia Sperandio (Italija), Mark McGuinness (Airija), Milán Rácmolnár (Vengrija), Morten Barker (Danija), Nita Vera (Suomija), Nuno Barroso (Portugalija), Pedro Koch (Portugalija), Philipp Meuser (Vokietija), Ramona Güntert (Vokietija), Sofia Okkonen (Suomija), Thomas Wynne (Didžioji Britanija), Toms Harjo (Latvija).

Projektą remia Europos sąjungos programa „Kūrybiška Europa“, Lietuvos kultūros taryba.